1 maja, a więc za nieco ponad dwa tygodnie, kończy się 12-letni okres przejściowy, w którym obowiązują w Polsce ograniczenia przy zakupie ziemi rolnej przez cudzoziemców. Od tego momentu każdy obywatel UE powinien mieć prawo do swobodnego nabywania gruntów rolnych w naszym kraju – chyba że do tego czasu wprowadzone zostaną nowe przepisy.
Najwyższa Izba Kontroli uważa, że spółki grupy PKP nieracjonalnie wydawały pieniądze na usługi firm zewnętrznych. Z ustaleń izby wynika, że w przypadku 10 umów, o wartości blisko 1,5 mln zł, powierzanie prac zewnętrznym firmom było niezasadne.
Ścigamy się. Wpracy i w życiu. Uważamy rywalizację za coś naturalnego. Bo taki jest świat, taki jest kapitalizm. Wygrywaj albo zgiń. Za rzecz naturalną uważamy i to, że wciąż chce się od nas więcej. Więcej pracy, więcej efektywności.
Protekcjonizm. Tym przerażającym słowem straszono nas długo. Zdecydowanie zbyt długo. Jednym z największych przekleństw minionych dekad było to, że handel międzynarodowy traktowano jak ulicę jednokierunkową. Co ja mówię ulicę?! Autostradę! Na której nie można się ani zatrzymać (bo rozjadą albo, w najlepszym wypadku, wyprzedzą), ani z niej zawrócić.
Nie ma co kręcić nosem – Naomi Klein należy przeczytać. Bo swoimi książkami trafia w punkt. „To zmienia wszystko” jest owocem jej nawrócenia na ekologię. Nawrócenia dość późnego.
System emerytalny wzorowany na rozwiązaniach chilijskich stał się w1999 r. katalizatorem rozwoju polskiego rynku kapitałowego, a Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie – niekwestionowanym liderem regionalnym. Dopiero z czasem zrozumiano nieefektywności tego systemu, w tym niskie wypłaty dla emerytów, to, że inwestycje OFE na GPW stanowiły mniejszą część ich portfela, a wpompowanie ogromnego strumienia finansowego do OFE spowodowało przyspieszony wzrost długu publicznego. Aby zasypać powstałą dziurę, Skarb Państwa był zmuszony emitować więcej obligacji skarbowych, które w dużej mierze trafiały do portfeli funduszy emerytalnych.
Szukając sprzętu komputerowego, przedsiębiorcy coraz mniejszą wagę przywiązują do ceny. Częściej o wyborze decyduje wydajność i funkcjonalność urządzeń, a także renoma producenta i poziom serwisowania. Kupujący chcą także sprzętu dostosowanego do ich własnych potrzeb, dlatego producenci coraz częściej rozwiązania szyte na miarę. – Jesteśmy w stanie stworzyć konfigurację na potrzeby konkretnego odbiorcy – podkreśla dyrektor Lenovo Polska.
RYNEK paliw Notowania czarnego złota utrzymują się powyżej 40 dol. za baryłkę. Otwarte pozostaje pytanie, czy eksporterzy i koncerny naftowe mogą już liczyć przyszłe zyski
ROZRYWKA Reforma mediów publicznych budzi kontrowersje. Komercyjna konkurencja Telewizji Polskiej i Polskiego Radia boi się dumpingu reklamowego, jeśli zacznie obowiązywać składka audiowizualna
BEZPIECZEŃSTWO Po atakach w Brukseli wrócił pomysł na zbieranie informacji o podróżnych. Dyrektywą wprowadzającą taką bazę danych zajmie się dziś Parlament Europejski. Eksperci: zaostrzenie kontroli nie zapobiegnie atakom
UŻYWKI Rośnie rynek piwa, a wraz z nim zapotrzebowanie na surowiec. W skupie osiąga on coraz wyższe stawki. Nie przekłada się to jednak jeszcze na zyski plantatorów
POLITYKA Rezolucja europarlamentu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego to niewątpliwie cios w wizerunek Polski. Jednak światowi inwestorzy nie patrzą na zmiany ustrojowe – dla nich liczy się rachunek zysków i strat. A ten bardziej zależy od stanu finansów publicznych
Rada nadzorcza Przewozów Regionalnych wybrała Krzysztofa Mamińskiego na prezesa, a Krzysztofa Zgorzelskiego na członka zarządu i dyrektora finansowego, podała spółka.
Pesa Bydgoszcz wygrała przetarg na dostawę 10 tramwajów niskopodłogowych z rodziny Fokstrot dla stolicy Ukrainy Kijowa. Kontrakt wartości 11,5 mln euro ma zostać zrealizowany w tym roku.
Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy wydał w środę postanowienie o ogłoszeniu upadłości Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo–Kredytowej Polska w Warszawie (SKOK Polska) – poinformowała w komunikacie Komisja Nadzoru Finansowego.
Rada Nadzorcza Lotosu odwołała w środę ze stanowiska prezesa Grupy Lotos Pawła Olechnowicza, powierzając funkcję p.o. prezesa Robertowi Pietryszynowi, szefowi rady nadzorczej spółki - poinformowała w środę spółka.
Umowa TTIP będzie korzystna dla UE i Polski, z analiz wynika, że w kilkuletniej perspektywie polskie PKB może wzrosnąć o 0,2 -0,5 proc. - mówił w środę w Sejmie wiceminister rozwoju Radosław Domagalski-Łabędzki.
- Wsparcie państwa dla programów mieszkaniowych dało dobry skutek. Dziesiątki tysięcy ludzi dostało dopłaty, a obroty deweloperów wzrosły - uważa Wiesław Okoński, prezes Robygu.
Polak Wojciech Balczun zwyciężył w konkursie na dyrektora generalnego ukraińskich kolei państwowych Ukrzaliznycia – poinformował we wtorek minister rozwoju gospodarczego i handlu Ukrainy Aivaras Abromaviczius.
Bezpieczeństwo polityczne i militarne, migracje i kryzys humanitarny, kryzys strefy Schengen - to tylko niektóre tematy, którymi zajmą się uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego między 18 i 20 maja.To już ósma edycja tej największej w tej części Europy imprezy łączącej świat biznesu i polityki. W ciągu trzech dni Kongresu odbędzie się 100 debat ujętych w kilkunastu blokach tematycznych.