Co ciekawego uchwalił Sejm w tym tygodniu i jak to wpłynie na obrót gotówką? Jakie zastrzeżenia do PKP ma NIK? Dlaczego Microsoft pozwał Departament Sprawiedliwości? O tym oraz o innych ciekawych sprawach piszemy w cotygodniowym przeglądzie (e)prawnym.
Listy z wezwaniami do zapłaty za rzekome naruszenia praw autorskich często uderzają w osoby niewinne. W Wielkiej Brytanii rząd dostrzegł problem i postanowił przynajmniej doradzić obywatelom jak reagować na wezwania. W Polsce ministerstwo sprawiedliwości nabiera wody w usta i stara się problemu nie dostrzegać.
Przepisy wzmacniające ochronę tajemnic handlowych zostały wczoraj przyjęte przez Parlament Europejski. Zdaniem krytyków zaszkodzi to wolności słowa i whistleblowerom, a nowe zasady zostały podyktowane przez lobbystów w sprzyjającej atmosferze prac nad TTIP.
Rozwój nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz internetu umożliwia szybszą i sprawniejszą wymianę danych w społeczeństwie. Nowoczesna informatyzacja ma na celu wzrost efektywności, jakości pracy, przejrzystości oraz ograniczenie kosztów związanych z funkcjonowaniem.
Z dzisiejszego przeglądu dowiecie się m.in. o ciekawym raporcie na temat podatności w najbardziej popularnych aplikacjach, o kulisach wycieku Panama Papers, o poważnych lukach w odtwarzaczu QuickTime i wiele więcej.
Celem kursu zaawansowanego jest przekształcenie ludzi zaczynających swoją przygodę z Androidem, w sprawnych członków zespołu tworzącego aplikacje mobilne. Przedstawiamy konkretne przykłady narzędzi i bibliotek, których używanie pozwala tworzyć aplikacje o lepszej jakości, w krótszym czasie. Ponadto uczestnicy poznają bardziej zaawansowane tematy: Material Design, Fragmenty, testowanie aplikacji.
Obywatele mają zyskać większą kontrolę nad swoimi danymi, a firmy mają skorzystać z jednolitych zasad ochrony danych w całej UE. Parlament Europejski przyjął nowe unijne przepisy w zakresie ochrony danych.
Dane pasażerów linii lotniczych będą trafiać do specjalnych jednostek, które będą utworzone na mocy dyrektywy przyjętej dziś przez Parlament Europejski. Powstaną nowe bazy z danymi obywateli, to pewne. Czy w zamian za to będziemy bezpieczniejsi?
W Nowym Jorku zaproponowano przepisy, które ułatwią ustalanie czy telefon był używany przed wypadkiem. Pomysłodawcy już wiedzą kto dostarczy odpowiednią technologię do tego celu. Co było zatem impulsem do stworzenia prawa? Problem, czy dostępność produktu do kupienia?
Poszukując sposobu na pozyskanie cennych rzeczy, często decydujemy się ponieść spore koszty, po to tylko, by osiągnąć zamierzony cel. Jeżeli odniesiemy sukces, to szybko zapominamy o nadszarpniętym budżecie. Gorzej, jeśli duża inwestycja okaże się nie przynieść adekwatnych do poniesionych kosztów rezultatów. Wówczas musimy zmierzyć się ze sporym rozczarowaniem i na nowo szukać optymalnych metod.
Z dzisiejszego przeglądu dowiecie się m.in. jakie aktualizacje zabezpieczeń opublikował w tym miesiącu Microsoft, przeczytacie o kolejnym ataku na stronę Komitetu Obrony Demokracji i upublicznieniu zawartości skrzynki e-mail Mateusza Kijowskiego, a także wiele więcej.
W jaki sposób podbić rynki zagraniczne i dotrzeć do klientów na całym świecie? Jak uniknąć pułapek prawnych, prowadząc e-handel za granicą? O ekspansji globalnej i skutecznej sprzedaży online już 27.04 podczas targów E-commerce Berlin opowiedzą m.in. przedstawiciele firm OTTO, Samsung, Google i Audioteka.
Pewna organizacja non-profit organizuje duże bitwy z mieczami świetlnymi. Tylko dla zabawy! Niestety prawnicy twórców Gwiezdnych Wojen nie potrafili znieść takiego naruszenia własności intelektualnej.
Globalny rynek muzyczny rośnie dzięki sprzedaży cyfrowej. W związku z tym organizacja IFPI narzeka, że... internet działa źle! IFPI chciałaby przy nim pomajstrować, zmieniając podstawowe zasady dotyczące pośredników.
Dla PO walka z e-hazardem miała być powodem cenzurowania internetu. Rząd PiS też chce walczyć z e-hazardem, a posłowie już mu podpowiadają, że najlepiej jest blokować strony... i nie tylko.
Z dzisiejszego przeglądu dowiecie się m.in. o świeżo ujawnionej luce, której nadano nazwę Badlock, o nowo wydanej, dostępnej za darmo książce, której autorzy omawiają cyberbezpieczeństwo administracji publicznej w Polsce, o pakiecie aktualizacji od Microsoftu i wiele więcej.
W czwartek 21 kwietnia zapraszamy do Wrocławia. O godzinie 9:00 w Krzywy Komin - Centrum Rozwoju Zawodowego zaczynamy Meet IT vol. 2 Wrocław. Na temat kosztów związanych z wdrażaniem i wykorzystywaniem bezpiecznych rozwiązań IT mówić będą m.in. eksperci z CISCO, 3S, Logicaltrust i EY.
13 kwietnia (we środę) o godz. 18.30 w Kawiarni Fama (ul. Legionowa 5) odbędzie się 29. spotkanie społeczności Geek Girls Carrots Białystok. W planie - prawdziwa, wstrząsająca historia humanistki, która została programistką. Będzie także mowa o skutecznym promowaniu eventów z wykorzystaniem narzędzi digitalowych oraz o tym, jak zrealizować kampanię marketingową w… grze komputerowej.
Czy media publiczne można dziś uznać za bezstronne? Pytanie jest dość istotne bo reforma abonamentu RTV może nas zmusić do płacenia na te media. Opublikowana dziś ekspertyza KRRiT sugeruje, że niestety TVP ma problemy z bezstronnością.
Czy przemysł rozrywkowy naprawdę chce jednego europejskiego rynku treści? Tylko po części. Podobają mu się pomysły, by zwiększyć odpowiedzialność pośredników za treści pirackie, ale mniej entuzjazmu wzbudzają takie kwestie jak zniesienie blokad geograficznych.
W globalnym biznesie – a w takiej skali działa teraz niemal każde przedsięwzięcie internetowe – klient nie może mieć czasu na wątpliwości. Jeśli chociaż przez chwilę będzie się zastanawiać jak dokonać płatności, to szansa, że przejdzie do konkurencyjni są bardzo duże. Z tego względu tak ważne jest zastosowanie bezpiecznego, pewnego i sprawdzonego systemu płatności online. Oto 10 kluczowych powodów:
Naród duński jest otwarty na nowoczesne technologie teleinformacyjne, a duński sektor publiczny to jeden ze światowych liderów w przyjmowaniu oraz wdrażaniu nowoczesnych technologii e-usług. Świadczy o tym chociażby pozycja w rankingu opartego na Wskaźniku Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (Network Readiness Index).
Czy serwis porno może przekonać polityków do zmiany zdania, jeśli zablokuje dostęp dla dużej grupy obywateli? Jeszcze nie wiadomo, ale pewien serwis protestuje w taki właśnie sposób.
Z dzisiejszego przeglądu dowiecie się m.in. o polskim botnecie, który zostawił po sobie w sieci długotrwały ślad, o usłudze, która pomaga odzyskać dostęp do plików ofiarom różnych gatunków ransomware'u, oraz wiele więcej.
Śpiew, muzyka, teatr – to tylko niektóre elementy, które będą towarzyszyć tegorocznej, czwartej edycji Social Media Convent w Gdańsku (21-22 kwietnia 2016). Pomiędzy dwoma dniami wypełnionymi prelekcjami, wiedzą i networkingiem, w Starym Maneżu odbędzie się after party połączone z talent show z udziałem artystów.
Dane osobowe. Konsument w sieci. Własność intelektualna w internecie. To były główne tematy drugiego dnia konferencji w Opolu pt. 2 Forum Prawa Mediów Elektronicznych Europa Cyfrowa zorganizowanej m.n. przez CBKE (Uniwersytet Wrocławski) i Uniwersytet Opolski. Można się było dowiedzieć, czy np. profil na Facebooku podlega dziedziczeniu.
Polski rynek nagraniowy urósł w roku 2015 i jest to zasługa sprzedaży cyfrowej. Dziwne, bo przecież powszechność smartfonów i tabletów miała powodować ogromne straty wynikające z powszechności kopiowania.
Firma Mossack Fonseca będąc w centrum wycieku Panama Papers stosowała starą i podatną na atak wersję Drupala. Używała też nieaktualnych wtyczek do WordPressa, które mogły ułatwić atak kończący się wyciekiem wszech czasów.
Powszechnie wiadomo, że rozwój technologiczny jest w dużej mierze napędzany przez potrzeby wojska. To, co przez wiele lat stanowi ściśle tajną technologię, potem trafia na rynek cywilny, a najlepszym tego przykładem jest choćby system GPS. Większość nowoczesnych sprzętów wojskowych kojarzy się nam z USA, jednak nie tylko amerykańskie mocarstwo ma się czym pochwalić. Również Brytyjczycy posiadają jedną z najnowocześniejszych armii na świecie. Atomowy okręt podwodny Astute to kwintesencja najnowszych technologii, a i tak tylko tych, którymi zechciano się podzielić z opinią publiczną. Ten stumetrowy gigant jest praktycznie niewidzialny dla innych okrętów podwodnych, a do tego świetnie uzbrojony i zdolny pozostać pod wodą teoretycznie przez 25 lat.